Recenze Glock 17 od UHC

Vzhledem k tomu, že mi moje stará china airsoft zbraň přestala fungovat z důvodu zapracování sluníčka a asi i vzduchu na stárnutí plastu, jsem se rozhodl pořídit si zbraň novou. Nejsem zarytý airsofťák a tak jsem hledal levnější manuálku. Jelikož jsem milovníkem Glocka, jeho jednoduchosti a propracovanosti, volba byla jasná. Nejdříve jsem si dělal zálusk na Glocka 17 od Tokyo Marui, ale vzhledem k dlouhodobé nedostupnosti jsem byl nucen se porozhlédnout jinde. Už ani přesně nevím, proč jsem si vybral zrovna firmu UHC a ne ASG, když je UHC poměrně proslulá svou nízkou kvalitou. Toto je také důvod, proč jsem se dal do psaní této recenze. Dalším aspektem je také fakt, že o této zbrani tohoto výrobce jsem moc informací nenašel. Objednal jsem verzi se zátěžemi, abych něco v ruce vůbec držel. Na zásilku jsem se těšil jako malej kluk, což se mi už dlouho nestalo ani u RC modelů.

Hned jak jsem otevřel balík s Glockem, a ještě dalšími věcmi co si objednali kamarádi, s velkou chutí jsem otevřel očekávanou krabici. Pravda, při prvním pohledu na krabici jsem se trochu zděsil, že se obchod spletl a poslal mi nějakýho „Hecklera“ protože grafika krabice byla právě s Hecklerem, ale hned po otevření obavy zmizely. V krabici byl v polystyrenu usazen Glock 17. Pár přiložených papírů mě informovalo jak anglicky tak rozsypaným čajem, že zbraň disponuje Hop-up systémem, který je velice efektivní. To je asi tak vše, čím se dokázali pochlubit, že by toho víc nebylo? Samozřejmě, že byl přiložen i návod v češtině, který byl obchodem přidán a který klasicky informuje o bezpečnosti provozování zbraně. Pohledem na dodávané kuličky se mi mírně zvýšil tep, si dělaj srandu dodávat kuličky s nálitkama, ty do zbraně zaručeně ládovat nebudu. Vytáhl jsem zbraň a odšpuntoval hlaveň (byla totiž ucpaná červeným špuntem). Začalo pečlivé prohlížení a porovnávání s čínskými kolegy. No, zpracování vypadá slušně, ražení sice není úplně origo, ale to mi zas tak nevadí, zbraň je totiž jinak věrně zpracovaná. Plasty jsou kvalitní, zbraň se drží příjemně. Trochu vadou na kráse je muška, která má uprostřed škvírku. Oba díly závěru totiž nahoře špatně lícují protože sešroubovány jsou pouze v dolní části závěru. Po vytažení zásobníku jsem myslel že mě klepne. Nečekal jsem, že takováhle zbraň bude mít horší plnění než maj zbraně z tržnice. Je pravda že zásobník je z poctivého 2,5mm plastu, což je ale zároveň i problém, protože aby se dal zásobník naplnit, je nutné kuličky zatlačovat hodně hluboko aby nevypadávaly. Zásobník se musí plnit po jedné kuličce, takže než těch 25 respektive 24 kulí (ta poslední už tam fakt nejde nacpat) natlačíte do zásobníku, nejspíš zestárnete. Dalším nedostatkem mi prvně přišlo, že nevím jak moc je zásobník naplněný, proto jsem ihned zásobník rozebral (uvnitř, jak je dobrým zvykem, je závaží) a do zásobníku vyřízl otvor, abych věděl kdy je konec. To jsem ovšem ještě nevěděl, že těch 25 tam fakt nepůjde. No, pokud chcete vytáhnout nevystřílený zásobník, zjistíte, že při vytahování vypadává jedna kule, takže další nepříjemnost. Po všech těchto zjištěních jsem byl trochu zklamaný a tak jsem si šel konečně vyzkoušet střelbu. No, tak dvanáctky nebudou to pravý, lítaj nějak po parabole, jenže ne k zemi, ale nahoru. Tak jsem vyzkoušel dvacítky, tak to je jiná, paráda, krásně rovně a i dostřel to má slušnej, tak 35 metrů. Tak copak to tu ještě máme, nojo, pojistka na spoušť, místo pojistky na rozborku je tu pojistka pro blokaci spouště. Další pojistka je na spoušti, ta však v reálu neplní funkci žádnou, pouze estetickou, jelikož pokud spoušť zmáčknout chcete, automaticky ji odjistíte.

Samozřejmě že mi to nedalo a po několika výstřelech jsem se vrátil domů a musel jsem se podívat, jak to vypadá uvnitř zbraně. Závěr drží pohromadě dvěma šroubky, z čehož je potřeba jeden (v hledí) povolit aby se závěr dal sejmout. Vedení závěru bylo namazáno vazelinou, takže nebylo nutné ho promazávat. V celé zbrani jsou namísto plastových spojovacích čepů použity kovové trubičky. Tento fakt mě potěšil, protože takto zbraň vydrží víc. Pro rozebrání celé zbraně je třeba ještě povolit dva šroubky držící hlaveň, jeden šroubek na lučíku a jeden šroubek na rukojeti. Takto se dá zbraň s trochou šikovnosti bez problémů rozložit na dva hlavní výlisky. Vzhledem k dodržení co nejvěrnějšího vzhledu je těchto pět šroubků vlastně hlavními spojovacími prvky, proto ostatní je drženo poměrně pevně jen velkými plastovými sloupky, nebo již zmiňovanými trubičkami. Po rozebrání celé zbraně mě vskutku nemile překvapilo, že hlavní části jako je píst pumpičky, celý držák pružiny a západka pro pístek pumpičky jsou vyrobeny z průhledného plastu. Transparentní plast nemám rád, z vlastních zkušeností vím, že je křehký a celkově moc nevydrží. Jistě existuje i výjimka, ale tento plast moc kvalitně nevypadá. Spoušť má k západce pro pístek dvojité vedení, takže o kvalitu se v tomto případě nebojím. Pístek pumpičky byl suchý, což mě také moc nepřesvědčilo o doladěnosti produktu. Hlaveň je samozřejmě bronzová a přesná, proto na přesnost střelby si nemohu stěžovat. Kupodivu kuličky nelétají ani k jedné straně, prostě kam člověk míří, tam letí. Ve zbrani jsou ještě dvě závaží, jedno pod hlavní a druhé v rukojeti.

Jak jsem již zmiňoval, střelba je přesná s dvacítkama kulema. Hlaveň v tomto hraje velkou roli. Právě její délce, která je 97mm přikládám tento fakt. Délka hlavně se jistě projevuje i na tlumeném zvuku výstřelu. Výkon zbraně není nijak převratný, nenašel jsem úsťovou rychlost projektilu, ale jistě nebude nijak převratná. Kuličky lítaj poměrně pomalu a ani to s nima nijak extrémně nebolí. To vychází taky z pumpičky, která má objem 6,4cm3 a je poháněna nijak silnou pružinou. Rozhodně nebudu riskovat podložení pružiny, které by nemusel přítomný průhledný plast rozdejchat.

Co říci na závěr, pistole se mi zpracováním líbí, i vnitřní provedení až na ten průhlednej plast je dobré. Střelbu si užívám, protože to fakt střílí podle představ. No a co se týče životnosti, tak to až čas prověří. Za stejné peníze se dá sehnat zbraň od kvalitnější firmy, takže nevím jestli bych tuto zbraň někomu doporučil, nicméně bych ho určitě upozornil na nejistý plast uvnitř. Pro mě, jako svátečního střelce, doufám že bude Glock sloužit minimálně několik let.

 

Napsat komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat