Povolební zvracení?

Ano, co si budeme povídat, pro mnoho lidí volby nedopadly kdovíjak slavně. Drtivá výhra ANO spoustu lidí nepotěšila…

Média jsou plná politologů, kteří mluví o rebelii voličů, antisystémových stranách a dalších zvláštních heslech. V souvislosti s těmito reakcemi nedokážu zůstat klidný. Přiznávám, že si budu hájit tu svou stranu, ale rád bych poukázal obecně na způsob smýšlení, který by měl být na problematiku aplikován.

Absolutně nechápu politické dělení stran na systémové a nesystémové. Pravda, nezjistil jsem si jasnou definici tohoto dělení, ale pokud zůstanu u klasického vnímání těchto slov, tak mi nepřijde že například Piráti jsou antisystémoví. Souhlasím s tím, že jsou liberální. Proto také nechápu, proč je všichni háží úplně do jiné skupiny. Nebo další perla, protestní strana. No kam na to ti novináři chodí? Kdyby trochu sledovali dění, věděli by, že Piráti se snaží navrhovat nová řešení, která reflektují moderní dobu (například oblíbené téma egovermentu a obecně počítačové zřízení…). Nehledě na to, že věci mají promyšlené. Ono je opravdu rozdíl, zda bude řešení navrhovat nějaký člověk, který sotva ovládá svůj „chytrý telefon“ a myslí si, že pojem „Hacker“ znamená „Cracker“.

Na rozdíl od jiných stran, Piráti neříkají jen čeho chtějí dosáhnout, ale dávají i návod, jak toho chtějí dosáhnout. To znamená, že nejde jen o populistické řeči, které nejsou uchopitelné a které ani člověk nemůže díky nejasnosti sdělení kriticky vyhodnotit. Souhlasím, že jde o nezkušenou stranu v „posranecké“ sněmovně, ale kvalitní politiku již dělali dříve na regionální úrovni, nevidím tedy důvod, proč by mělo dojít nyní k rozpadu strany, když se logicky dostala výše. A ještě jedna věc, která se nedá teda upřít ani Babišovi. Piráti chodí mezi lidi. Na rozdíl od „Bureše“ ale ví jaké jsou poměry mezi obyčejnými lidmi a co ti lidé chtějí.

Nemám obavy o předčasné volby a ani si nemyslím, že je chyba mít tolik stran ve sněmovně. Je to historicky asi nejpestřejší a nejzajímavější složení. Uvidíme co dokáže. Oceňuji také přítomnost mladých lidí, nad kterými trochu nafoukaně spousta starších ohrnuje nos. To si neuvědomují, že právě mladí přinášejí zajímavé nápady a že jim patří budoucnost. Možná s něčím nemají tolik zkušeností, ale to neznamená, že jsou hloupí nebo k ničemu.

Takže všichni erudovaní novináři a politologové, nechte si své soudy hledící do minulosti a porovnávající ČR podle nicneříkajícího HDP. Vaše názory porovnávající se státy s mnohem horší úrovní, kdy to komentujete tak, že Češi nemají soudnost a pálí je dobré bydlo nejsou opravdu relevantní. Kdo si vysokých cílů dává, vysokých cílů dosahuje, takže neříkejte, že není co zlepšovat a kam se posouvat.

Napsat komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat