Úprava antény Spektrum DX7 DSM2

Jelikož jsem vesele několikrát převážel vysílač v batohu, bez jakéhokoli obalu, podařilo se mi zlomit anténu. V místě, kde se dala o 90° ohýbat se vylomil celý čep, takže jsem to neměl jak elegantně opravit. Každopádně výrobcovo provedení antény mě dvakrát neuchvátilo, takže jsem přemýšlel, jak to opravit, nebo vylepšit. Mé požadavky byli jednoduché, chtěl jsem, abych se už nemusel bát o anténu při převozu, a aby nebyla tak nevzhledně udělaná jako od výrobce. Volba padla na staré dobré řešení u Wi-Fi routerů. Takže jsem zhruba vymyslel, co všechno na vysílačce uříznu a zničim a pak jsem se dal do výběru vhodných komponent ke koupi.

Jelikož v základním provedení vede opletený kabel antény přímo z modulu do antény, není možné ho nijak dále využít. V anténě je totiž napevno uchycen do kovové trubičky. Z toho důvodu jsem potřeboval koupit nejen anténu, ale i kabel od VF modulu. Celé upevnění antény je docela složitě řešené. Zevnitř vysílačky je zajišťovací plech, který pomocí šroubu drží takovou výplň paty antény. Anténa je následně ještě z vnějšku prošroubována právě do této výplně. Skrz tuto celou konstrukci se zajímavě plazí anténní kabel.

Představa přestavby byla jednoduchá, uříznu co bude třeba a vzniklou díru zaslepím kusem plexi, nebo nějakého plastu, do kterého vyvrtám díru pro šroubovací konektor antény a je hotovo. Díky této představě jsem potřeboval sehnat ty pravé komponenty. Po dlouhém hledání a vůli pochopit značení Wi-Fi konektorů jsem dospěl ke zdárnému konci. Napětí, které ve mně přetrvávalo díky nejistotě, že jsem objednal nekompatibilní kombinaci anténa-kabel, opadlo při rozbalení poštovního balíku. Takže výběr kabel redukce z Pigtail U.FL na RSMA samici a 8 dBi anténa k Wi-Fi routeru byl správný. Anténa samozřejmě musí být všesměrová. Problém ovšem je, že jsem chtěl vyzkoušet zvýšit dosah, což se u routerů dosáhne díky anténě s větším ziskem (ta je zpravidla i delší), tak jsem koupil již zmiňovanou anténu, která je dlouhá skoro 29 cm. Obyčejné krátké antény mají zisk okolo 2 dBi. Zpravidla čím větší zisk antény, tím menší vyzařovací úhel, což pro modely není úplně to pravé ořechové. K této anténě se mi nepodařilo sehnat dokumentaci, takže opravdu netuším jak vypadá její vyzařovací lalok, proto mě čeká testování jejích možností.

Úprava se nakonec vyvíjela lépe než jsem očekával a do hodinky bylo dobojováno. Díky té zvláštní výplni v patě antény jsem nemusel vyrábět žádnou záslepku. Vzniklou díru po odříznutí kořene antény jsem vyplnil jen odříznutým kouskem té výplně z paty antény. Vyvrtal jsem do něj díru, vteřiňákem ho zalepil do vysílačky a našrouboval kabel antény. Výsledky mého počínání si můžete níže prohlédnout.

 

Napsat komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat