Osvětlení vznášedla

Už dlouho jsem laboroval s myšlenkou udělat nějaký to osvětlení vznášedla. Přeci jen, co si budeme nalhávat, bez těch světýlek to prostě není ono. Všichni se rádi dívají na to, jak něco svítí.

Celkově osvětlení mělo působit jakýmsi agresivním a okázalým dojmem. Nu, o to se měl postarat tvar předních světel a barva zadních. Rozhodně jsem neměl v úmyslu udělat zadní světla červená, to je moc, no takový…, prostě ne, to je všude. Takže, na přední světla jsem použil vysocesvítivé bílé SMD LED a na zadek jsem použil tříbarevné SMD LED. Myšlenka byla taková, že zadní tříbarevné LED bude možné regulovat proměnným rezistorem tak, aby šlo nastavit libovolnou barvu. Za mé zapojení této regulace by mě pravděpodobně každý elektrotechnik ukamenoval (protože je energeticky neefektivní, zapojení napřímo bez tranzistoru), ale pro mě, obyčejného člověka, to bohatě stačí (že bych to poznal na výdrži baterek, to nehrozí).

Tvar předních světel jsem vyřezal z oblíbeného 2mm tlustého komatexu, snažil jsem se o agresivní vzhled. Do tohoto tvaru jsem vyvrtal 4 otvory pro SMD „ledky“. Průměr vrtáku jsem volil tak, aby bylo nutné „ledky“ do otvorů zatlačit, a tak aby držely i bez lepení. Všechny „ledky“ obou světel jsem následně paralelně propojil drátky z 80 žilového kabelu počítače. Vyvedl jsem napájecí kabel, na kterém je samozřejmě připájený příslušný odpor. Přední světla jsou na 3,2V a každá LED bere 20 mA. Zadní osvětlení jsem propojoval také pomocí drátků z 80 žilového kabelu, ty jsou totiž dostatečně jemné, takže moc nepřekáží a jsou dobře tvárné. Každá barva je připojena k napájení přes 200 Ω trimr, takže jsem tam nedával ani další předřadný odpor. Každopádně červená LED je napájena 1,5V, proto jsem obě světla zapojil do série, což se nakonec ukázalo asi jako chyba. Červená mi totiž nesvítí. Zelená a modrá jsou napájeny 3,2V, takže tam jsou opět obě světla zapojena paralelně. Jak přední, tak zadní světla jsou paralelně přivedena na přepínač, kterým se osvětlení zapíná. Toto celé je napájené přímo 5V z přijímače, protože jsem nechtěl investovat do spínače na dálkové ovládání. Co se týče uchycení a lepení, tak zadek předních světel jsem zalil tavným lepidlem, takže LED tam drží opravdu dobře a těžko se k nim dostane voda. Oba světelné moduly jsem ke vznášedlu přilepil oblíbeným vteřinovým lepidlem. Zadní LED jsem proti vodě tavným lepidlem neopatřil, na tavném lepidle jsou pouze přilepené. Mohu říci, že to svítí opravdu parádně. Tím, že jsou to vysocesvítivé LED, tak se do nich ale nedá koukat a za jízdy po tmě je trochu problém odhadovat chování vznášedla jen podle 5 světýlek (to páté je přijímač). Jen tak mimochodem, zadní světla mají azurovou barvu.

Napsat komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat